Stosunek przerywany a ciąża – skuteczność w dni płodne i niepłodne – zalety, wady

Stosunek przerywany, korzystać z tej metody, czy nie? O to jest pytanie! Prawdopodobnie jesteś tutaj, bo masz wątpliwości związane z tą metodą zapobiegania ciąży. Dlatego w tym artykule podpowiemy Ci, czy jest ona skuteczna, czy warto z niej korzystać oraz jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą ten rodzaj antykoncepcji. No to lecimy z tematem!

Co to jest stosunek przerywany?

Zanim przejdziemy do konkretów, warto usystematyzować Twoją wiedzę i wyjaśnić co to jest stosunek przerywany. Niektórzy mogą go rozumieć mylnie, co prowadzi do dodatkowych problemów i niechcianej ciąży.

A więc stosunek przerywany jest metodą zapobiegania ciąży, która przez część par jest uważana za jedną z form antykoncepcji. Polega ona na celowym szybkim wycofaniu penisa z pochwy partnerki na krótko przed wytryskiem nasienia. W efekcie sperma wraz z plemnikami nie trafia do środka partnerki, co obniża prawdopodobieństwo zajścia w ciąże. Ale czy na pewno tak jest?

Niestety stosunek przerywany nie jest skuteczną metodą zapobiegania ciąży, ponieważ wydzielina wydobywająca się z penisa (preejakulat) jeszcze przed wytryskiem może zawierać plemniki. Kolejną kwestią jest to, że niekoniecznie partnerowi uda się wyjąć penisa z pochwy na czas – tutaj już pozostaje kwestia zaufania.

Hot mamuśki w Twojej okolicy

Stosunek przerywany a wskaźnik Pearla

Wskaźnik Pearla, który został opracowany w 1932 roku przez Raymonda Pearla, określa skuteczność metody antykoncepcyjnej. Podaje on liczbę zapłodnień w ciągu roku na 100 badanych kobiet. Im niższy wskaźnik Pearla, tym metoda antykoncepcji jest skuteczniejsza. A więc jak przy tym wskaźniku wypada stosunek przerywany?

W przypadku perfekcyjnego zastosowania stosunku przerywanego wskaźnik ten wynosi 4, ale jeśli nie jest to robione z głową, to wskaźnik Pearla wzrasta do 15-28 zapłodnień na 100 kobiet w ciągu roku. Dosyć dużo, prawda? Aby ta metoda była skuteczniejsza, to kobieta musi znać idealnie zachowanie swojego ciała i swój cykl.

Pamiętaj!

Żadna dostępna metoda antykoncepcji nigdy nie da Ci 100% skuteczności.

Stosunek przerywany w dni płodne

Stosunek przerywany w dni płodne jest skuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży niż klasyczny seks z wytryskiem do pochwy partnerki. Ale nadal nie jest skuteczniejsza niż klasyczna prezerwatywa. Jeśli już decydujesz się na tę metodę, to musisz mieć świadomość tego, że ryzyko zajścia w ciążę wynosi 30%. Jest to bardzo dużo, dlatego zdecydowanie odradzamy stosunek przerywany w dni płodne, jeśli nie chcesz mieć niespodzianki.

Warto również wiedzieć, że plemniki są w stanie przeżyć w ciele kobiety przy dobrych warunkach od 2 do 5 dni. Dlatego jeśli do stosunku doszło na przykład 3 dni przed owulacją, to są duże szanse na to, że dojdzie do zapłodnienia

Hot mamuśki w Twojej okolicy

Stosunek przerywany w dni niepłodne

Stosunek przerywany w dni niepłodne jest już bardziej rozsądnym podejściem, ale są pewne zasady, których trzeba przestrzegać, by nie doszło do zapłodnienia. Jak już pisaliśmy wyżej, stosowanie metody stosunku przerywanego wymaga od kobiety perfekcyjnej znajomości swojego ciała i cyklu. Ponieważ metoda kalendarzyka nie jest również idealną. Wystarczy pomylić się o jeden dzień w wyliczeniach i możesz sprawić sobie niespodziankę w postaci ciąży.

Zdecydowanie stosunek przerywany w dni niepłodne jest odradzany kobietom, które posiadają nieregularne cykle, bo wtedy poprawne jego wyliczenie nie jest możliwe. Również mogą pojawić się inne czynniki, które sprawią, że cykl może być nieregularny.

Zaliczamy do nich między innymi:

 • stres
 • zmęczenie
 • brak snu
 • depresja
 • infekcje
 • nadmierna aktywność fizyczna
 • dieta
 • choroby
 • leki

Więc nawet jeśli cykle są regularne, to może się pojawić okres, w którym będzie na przykład więcej stresu w pracy i się on rozreguluje. Dlatego w dalszym ciągu uważamy, że stosunek przerywany nie jest dobrą metodą zapobiegania ciąży.

Hot mamuśki w Twojej okolicy

Stosunek przerywany a choroby przenoszone drogą płciową

Stosunek przerywany nie jest w stanie chronić Cię przed chorobami, które przenoszone są drogą płciową. Dlatego można ją stosować w przypadku stałego partnera, do którego ma się zaufanie. Jeśli jednak jest odwrotnie i często masz innych partnerów seksualnych, to ta metoda niestety może spowodować to, że ktoś Cię zarazi. A to nie będzie przyjemne doświadczenie.

Zalety i wady stosunku przerywanego

Zdecydowanie stosunek przerywany ma więcej wad niż zalet, ale do samych zalet metody możemy zaliczyć:

 • darmowa
 • naturalna antykoncepcja (jeśli ktoś jest przeciwnikiem antykoncepcji hormonalnej)
 • współżycie podczas całego cyklu bez ograniczania się

Lista wad stosunku przerywanego jest dłuższa i zdecydowanie warto zwrócić na nią uwagę. Do wad metody możemy zaliczyć:

 • wysokie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę
 • obniżenie zadowolenia z seksu
 • brak komfortu
 • stres podczas zbliżenia
 • nerwica na tle seksualnym
 • zaburzenia seksualne
 • brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową

Stosunek przerywany – nasz punkt widzenia

Zdecydowanie naszym zdaniem stosunek przerywany jest metodą, której warto unikać, a jeśli już chcesz jej używać, to zadbaj by wszystkie wyliczenia były perfekcyjne. Zdajemy sobie sprawę z tego, że znajdzie się grupa osób, która powie „ale bzdety, ja używam tej metody i jeszcze nie ma ciąży”. Niektórzy starają się o dziecko nawet rok przy normalnym seksie i kobieta ma problem z zajściem w ciążę, ale wszystko jest możliwe.

Erodate szybka rejestracja

Zdecydowanie warto zapłacić te kilkanaście złotych i kupić prezerwatywy, które są najpopularniejszą i najbardziej dostępną formą antykoncepcji. Po co się stresować ciążą i chorobami? Lepiej czerpać pełną satysfakcję z seksu! 🙂

Hot mamuśki w Twojej okolicy
PortaleRandkowe.net
Logo
Portale Randkowe Logo

Masz 18 lat?

Treści na tej stronie są przeznaczony tylko i wyłącznie dla osób dorosłych.